Kavos poveikis nėštumo metu

Daugelio rytas visame pasaulyje prasideda nuo kavos puodelio. Tikriausiai ir tavo rytas prasideda taip pat. Dabar tu laukiesi ir pradedi galvoti, ar aš galiu gerti kavą? Nerimą kelia joje esantis kofeinas.

Kas yra kofeinas?

Kofeinas yra pagrindinė medžiaga kavoje. Tai natūralus stimuliatorius, kuris randamas ne tik kavoje, bet ir arbatoje, kakavoje, energetiniuose gėrimuose. Jis stimuliuoja smegenis ir centrinę nervų sistemą, didindamas tavo budrumą. Todėl taip tau jos reikia.

Kaip jis veikia?

Labai greitai (per 20 minučių)  patenka į kraują ir labiausiai veikia tavo smegenis. Didžiausias efektas po vienos valandos. Dienos eigoje tavo organizme daugėja medžiagos, kuri atpalaiduoja smegenis ir tu jautiesi pavargusi, nori ilsėtis. Kofeinas neleidžia atsipalaiduoti smegenims. Taip pat didina medžiagas, kurios aktyvina smegenų veiklą. Dėl to tu nenori miego, esi žvali. Vienas kavos puodelis veikia 8 valandas. Išgėrus kitą puodelį anksčiau, žvalumo nepadidinsi.

Ar kofeinas yra tik kavoje?

Kofeino gali rasti ne tik gėrimuose, bet ir maiste. Daugiausiai jo espreso kavoje.

Kavos poveikis organizmui:

Tu nustebsi, atlikti tyrimai rodo daug teigiamų kavos savybių. Žinoma, jos pasireiškia jeigu kava geriama rekomenduojamais kiekiais.

Kadangi kavoje yra ne tik kofeino, poveikis gali pasireikšti ir dėl kitų medžiagų.

Išgėrus kavos gali būti ir nemalonūs pojūčiai:  nerimas, drebulys, nereguliarus širdies plakimas, miego sutrikimai, galvos skausmas, migrena, spaudimo padidėjimas, dažnas šlapinimasis, viduriavimas. Taip atsitinka kai kavos išgeriam per daug.

Kodėl skiriasi kavos poveikis?

Kava veikia žmones skirtingai, vieni išgeria daug, bet blogai nesijaučia. Kaip kofeinas veiks tavo organizmą labiausiai priklauso nuo genetikos.

Kodėl aš negaliu be kavos?

Kofeinas panašus į amfetaminą, kokainą, bet nesukelia tokios stiprios priklausomybės kaip šios medžiagos. Geriant daug kavos, neišgėrus jos kelias valandas galima jausti nemalonius psichologinius ir fiziologinius pojūčius. Jie praeina po 48 valandų. Norint atprasti nuo kavos, reikia mažinti jos kiekį kasdien.

Tai kiek galima gerti kavos?

Norint gauti iš kavos tikrą malonumą reikia žinoti kiek jos gerti.

Saugus vartojimas 400mg kofeino per dieną (2-4 puodeliai). Suvartoti vienu metu nedaugiau 200mg. Nėščiosioms 200mg, žindančioms 300mg per dieną.

Kodėl gerti kavos turi mažiau jeigu esi nėščia?

Nors nėštumo metu laiko kavai turi daugiau, tačiau šiandieniniai tyrimai sako, kad mėgautis gali nedaugiau kaip dviem puodeliais per dieną. Taip yra todėl, kad kofeinas veikia tave, nėštumo eigą ir vaisių gimdoje. Nėščią moterį kava veikia ilgiau.

Vartojant didesnę dozę nei rekomenduojama, dažniau įvyksta persileidimai.

Sutrinka placentos funkcija per kurią vaisius gauna maisto medžiagas ir deguonį. Vaisius atsilieka augime, gimsta mažesnio svorio. Kofeinas patekęs į vaisių jo organizme išlieka ilgiau, kadangi kepenys yra nesubrendę ir kofeinas ardomas ilgiau.

Vėlesniame nėštumo laike gali įtakoti vaisiaus judesius, miegą.

Taip pat rastas ryšys su vaikų kraujo vėžiu, nutukimu vaikystėje.

Kavoje slypi neištyrinėtos platybės, reikalingi detalesni tyrimai ateityje. Kava nėštumo metu mėgaujatės dviese: tu ir tavo vaisius. Todėl ja mėgaukis saugiai.

!!! Tik iki 200mg kofeino per dieną.

Gyd. Natalija Balasevičienė