Gripo vakcina nėštumo metu

Šiam laikotarpiui labai aktuali tema gripo vakcina. Šiuo metu vis dažniau girdime pasisakančius prieš skiepus. O ką jau kalbėti jei pasiūloma skiepytis nėštumo metu.

Dažnai akyse pamatau priešiškumą.Paklausus, kodėl nenorite skiepytis, paprastai  manote, kad tai pavojinga, bet tiksliau pasakyti nieko negalite. Labai džiaugiuosi, kad nėščiosios ,su kuriomis tenka dirbti, išklausiusios mokslų pagrįsta informaciją nusprendžia skiepytis nuo gripo.

Visoms nėščioms moterims rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo, kad ir koks būtų nėštumo dydis!

Kodėl nėščioms moterims rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo?

Susirgus gripu nėštumo metu dažniau atsiranda komplikacijų, nei susirgus nesant nėštumui. Ypatingai jeigu susergama didesniame nėštume.  Nėštumo metu pasikeičia imuninė sistema, atsiranda pokyčių širdyje ir plaučiuose. Todėl gripo komplikacijos būna sunkesnės.

Susergama bronchitu, plaučių uždegimu. Susirgus gali gimti mažo svorio naujagimis, įvykti priešlaikinis gimdymas, vaisius žūti gimdoje.

Pasiskiepijus nuo gripo nėštumo metu pasigamina antikūniai, kurie kovoja prieš gripo virusą. Jie pereina pro placentą ir apsaugo naujagimį pirmus gyvenimo mėnesius.

Vakcina padės apsaugoti tiek jus, tiek jūsų kūdikį.

!!! Skiepas ypatingai rekomenduojamas plintant COVID-19. Kadangi susirgus gripu ir esant dabartinei situacijai, galime sirgti tuo pat metu gripu ir COVID-19. Sergant abejomis infekcijomis  liga gali tapti labai sunki ir sukelti sunkias komplikacijas mamai ir vaisiui.

Ar skiepai nuo gripo yra saugūs nėštumo metu?

Milijonai nėščiųjų skiepijamos nuo gripo daugelį metu visame pasaulyje. Atlikta daug tyrimų ir padaryta išvada. Skiepytis nuo gripo yra saugu bet kuriame nėštumo laike, nuo pirmųjų savaičių iki numatytos gimdymo datos.

Vakcinoje nėra gyvų virusų, todėl ji negali sukelti gripo.

Gali būti pašaliniai reiškiniai, kurie per 1-2 dienas praeina:

  • dūrio vietoje skausmas, paraudimas, patinimas
  • karščiavimas
  • raumenų skausmas
  • pykinimas
  • galvos skausmas
  • nuovargis

Kadangi vakcinai gaminti naudojami vištų kiaušiniai, jeigu yra alergija jiems skiepytis nerekomenduojama.

Kaip veikia gripo vakcina?

Gripo vakcina stimuliuoja imuninę sistemą ir gaminasi medžiagos-antikūniai, kurie jums užsikrėtus puola gripo virusą. Po skiepų pakankamai antikūnių pasigamina per dvi savaites.

Kodėl reikia skiepytis kiekvienais metais?

Laikui bėgant antikūnių mažėja, o ir gripą sukeliantys virusai keičiasi kiekvienais metais. Tai reiškia, kad gripas (ir skiepai) kitais metais gali skirtis. Todėl reikia skiepytis kiekvienais metais ir vėl.

Kada turėčiau skiepytis?

Geriausias laikas pasiskiepyti yra rudenį, nuo spalio pradžios iki lapkričio pabaigos. Jei praleidote šį laiką, galite pasiskiepyti ir vėliau žiemą.

Kaip galima pasiskiepyti nuo gripo?

Kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Nėščiosios skiepijamos nemokamai.

Gyd. Natalija Balasevičienė