Šlapimo nelaikymas

Įtampos šlapimo nelaikymas, tai, kai šlapimas nevalingai išteka fizinio aktyvumo metu (sportuojant, bėgant, šokinėjant), kosint, čiaudint, juokiantis. Dažniausiai tuo skundžiasi moterys po gimdymo arba vyresniame amžiuje (menopauzėje).

Kodėl taip atsitinka? Šlapimas iš šlapimo pūslės išteka pro šlaplę, kurios dalis yra fiksuotas raiščiais ir raumenimis. Kai  jie nepažeisti padidėjus slėgiui pilve šlaplė persilenkia ir šlapimas neišteka. Kai yra jų pažeidimas, šlaplė persilenkia nestipriai arba iš vis nepersilenkia, dėl to šlapimas išteka.

Ar jūs turite šią problema, galite pasitikrinti paprastai. Atlikite kosulio testą. Esant norui šlapintis atsigulus, po to ir atsistojus pakosėkite. Jei šlapimas ištekėjo tai ir yra įtampos šlapimo nelaikymas.

Kas ketvirta moteris susiduria su šia problema ir niekur nesikreipia, o kenčia tyliai. Gyventi įtampoje, kuomet šlapimas gali ištekėti fizinio aktyvumo metu, tai ne gyvenimas. Problema tik aštrės.

Kaip padėti sau?

  • Nedaryti nieko, jeigu šlapimo nelaikymas nedidelis ir neblogina gyvenimo kokybės
  • Gyvenimo būdo keitimas gali pagerinti situacija: mažiau gerti kavos, mažiau valgyti aštraus maisto ir citrusinių vaisių, sureguliuoti svorį, nerūkyti, gydyti lėtinį kosulį, estrogenai į makštį. Šių veiksnių korekcija didina kitų gydymo būdų sėkmę.
  • Elgesio terapija-įvairios šlapinimosi valdymo mokymo priemonės , kuriomis treniruojami šlapinimosi įpročiai.
  • Dubens raumenų stiprinimas (mankštos, stimuliacija) padeda tik kai šlapimo nelaikymas yra lengvas ar vidutinis.
  • Makšties pesarai, įtaisai kišami į makštį, keičiami kas 3-6 mėnesius ar naudojami tik fizinio aktyvumo metu. Efektas tik naudojimo metu.
  • Lazeris – efektyvumas ir saugumas moksliškai nepagrįstas.
  • Gali būti skiriami medikamentai.
  • Tam tikros medžiagos suleidimas į šlaplės pogleivį, tikslu pagerinti šlaplės užspaudimą kaupiantis šlapimui ir neleisti nevalingai jam tekėti. Efektas trumpalaikis.
  • Operacinis gydymas, geriausias šios problemos sprendimas. Efektyviausia operacija TOT-juostėlės pakišimas po šlaple.

 Operacija užtrunka apie 30 min. Jos metu makštyje ir kirkšnyse atliekami maži pjūviukai. Pro juos po šlaple įvedamas implantas-1 cm pločio juostelė. Ši juostelė prilaiko šlaplę dėl ko šlapimas neišteka. Jau po 8 savaičių galite grįžti į įprastinį gyvenimo ritmą.

page3image375142944                                                                                                                                                                                   Gyd. Natalija Balasevičienė