Nesirk gimdos kaklelio vėžiu

Kasmet mūsų šalyje apie 450 moterų suserga ir 250 miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Kas savaitę dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje vidutiniškai netenkama 5 moterų. Jeigu visos moterys reguliariai tikrintųsi pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas, dauguma gimdos kaklelio pakitimų būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui.

Kaip atsiranda gimdos kaklelio vėžys?

Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio ląstelių. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios, tačiau jos dar nėra vėžinės. Kartais jos gali vėl pasidaryti normalios, bet kartais gali tapti vėžinės. Kol jos taps vėžinės gali praeiti 10–20 metų. Atlikus tepinėlį mes galime surasti nenormalias ląsteles ir neleisti joms pasidaryti vėžinėmis.

Kas sukelia gimdos kaklelio ląstelių pakitimus?

Nustatyta, kad ląstelių pakitimus ir vėžį dažniausiai sukelia į gimdos kaklelio  ląsteles pakliuvusi žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Ši infekcija perduodama lytiniu keliu.

Koks tyrimas nustato ikivėžines ląsteles?

Šie pokyčiai nustatomi atlikus PAP testą (gimdos kaklelio ląstelių citologinį tyrimą) – paimti ląstelių nuo gimdos kaklelio ir iš kaklelio kanalo naudojama mentelė ir/ar mažas šepetėlis (šluotelė). Paimta medžiaga užtepama ant stiklinio padėkliuko, gaunamas gimdos kaklelio ląstelių tepinėlis, kuris, užfiksuojamas papurškus specialaus aerozolio. Taip paruoštas tepinėlis nusiunčiamas į laboratoriją ištirti. Ir maždaug po 2 savaičių gaunamas atsakymas.

Kas atlieka šį tyrimą?

PAP tyrimą gali atlikti gydytojas ginekologas arba pirminiame sveikatos priežiūros centre dirbantis šeimos gydytojas.

Kada atliekamas šis tyrimas?

Lietuvoje, 25–60 metų amžiaus moterims nemokamai 1 kartą kas 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tyrimas (PAP testas). Moterims pageidaujančioms atlikti tyrimą dažniau, esant jaunesniam amžiui ar atsiradus nusiskundimams gali būti atliekamas mokamas tyrimas.

Dažnesnis kaip vieną kartą metuose tyrimas nereikalingas.

Jaunesnėms kaip 21 metų moterims tyrimas nerekomenduojamas.

Daugelyje šalių rekomenduojama tyrimą atlikti iki 65m.

Daugiau 65 metų moterims tyrimą atlikti reiktų jeigu prieš tai buvę tyrimai buvo blogi.

Ar atliekamas tyrimas nėštumo metu?

Daugelio atveju šis tyrimas saugus iki 24 nėštumo savaitės.

Po tyrimo galite pakraujuoti, nebijokite.

Kada tyrimas atliekamas po gimdymo?

Tikslesni rezultatai gaunami praėjus 12 savaičių po gimdymo.

Ar reikia tirtis jeigu esate skiepyta ŽPV vakcina?

Kadangi gimdos kaklelio vėžį gali sukelti ne tik ŽPV infekcija, todėl tirtis būtina.

Ar reikia tirtis jeigu neturėjote lytinių santykių?

Kadangi gimdos kaklelio vėžį gali sukelti ne tik ŽPV infekcija, kuri perduodama lytinių santykių metu, todėl tirtis būtina.

Kaip pasiruošti šiam tyrimui?

Tai nesudėtingas, neskausmingas tyrimas. Šis testas moteriai turėtų būti atliekamas tarp menstruacijų. Geriausias laikas – praėjus 10–20 dienų nuo pirmosios menstruacijų dienos.

Dvi dienos prieš tyrimą moteris turi nenaudoti tamponų, spermicidinių kremų, putų bei gelių, vaistų į makštį (išskyrus nurodytus gydytojo). Neturėti lytinių santykių vieną dieną prieš gydymą.

Kas būna po tyrimo?

Gali būti maudimas pilvo apačioje, kraujingos išskyros.

Kada šį tyrimą reiktų atlikti nedelsiant?

Jeigu:

Kraujuojate ne mėnesinių metu

Kraujuojate po lytinių santykių

Sukraujuojate, kai mėnesinės senai pasibaigusios ( pomenopauziniu laikotarpiu)

Užsitęsusios nemalonaus kvapo išskyros

Įprastai moteris sako nereik man to tyrimo, aš nieko nejaučiu. Kol nieko nejaučiat, jį reik atlikti, kad sumažinti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Kai pasijausit blogai šis tyrimas jau bus nereikalingas, tada jau bus liga. Todėl nepraleiskite šios galimybės, kad paskui nereikėtų gailėtis. Juk visos norime matyti kaip auga mūsų vaikai, sensta tėvai.

Gyd. Natalija Balasevičienė